Żłobek i klubik dziecięcy – różnice

Rodzice, którzy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy na pełen etat powinni wybrać dla maluszka dobrą placówkę. Jest to duży stres zarówno dla maluszka, jak i dla opiekunów. Dlatego warto poszukać naprawdę dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasze dziecko będzie chodzić z uśmiechem na ustach. Jeśli nie ma pomocy ze strony rodziny czy opiekunki, rodzice mogą wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi miejscami opieki dla dzieci. Dla najmłodszych dzieci do wyboru są żłobki albo klubiki dziecięce. Jakie są różnice między tymi miejscami dla dzieci? Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego? Kto powinien wybrać żłobek, a kto klub dziecięcy?

Dlaczego warto wybrać żłobek?

Żłobki są miejscami, których głównym zadaniem jest zagwarantowanie opieki najmłodszym dzieciom. Do żłobka mogą być zapisane dzieci już od ukończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Czasami, w pewnych sytuacjach chodzą tam również czterolatki, kiedy nie ma miejsca w przedszkolach. Ile czasu może zostać dziecko w żłobku? Najczęściej jest to maksimum 10 godzin dziennie, ale w pewnych przypadkach po złożeniu wniosku i opłaceniu nagdodzin, czas ten może zostać wydłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Oprócz jednostek samorządowych, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Kto może otworzyć żłobek i klub dziecięcy? 

Zarówno jeśli chodzi o żłobek, jak i o klubik dziecięcy może je otworzyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, lub instytucje publiczne. Jednakże kryteria są nieco inne w przypadku żłobka i inne w przypadku klubiku dziecięcego. Zarówno żłobkiem, jak i klubikiem zarządza dyrektor. Osoba będąca na stanowisku dyrektora w żłobku musi posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Oczywiście, otwierając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, która regulowana jest odpowiednimi przepisami. Niezwykle istotnym aspektem jest znalezienie właściwego lokalu, który spełnia przepisy sanitarno – lokalowe, a także przeciwpożarowe. Oczywiście w takich miejscach musi zostać zatrudniona odpowiednia kadra spełniające pewne wymogi. W przypadku żłobka zatrudniona musi być także pielęgniarka. Następną kwestią, o której nie można zapominać jest wyżywienie dla dzieci. W tym przypadku są dwa rozwiązania: posiłki dostarcza firma cateringowa z zewnątrz lub są one gotowane na miejscu w placówce, jeśli w budynku znajduje się kuchni. Przez to, że małe dzieci wymagają szczególnego traktowania, wymogi dla danego obiektu określa inspektor sanitarny. Otworzenie żłobka lub klubu dziecięcego zobowiązuje do zdobycia do odpowiedniego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice stojący przed wyborem najlepszej placówki dla swojej pociechy, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź na to pytanie z całą pewnością nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, czego potrzebują rodzice i ile czasu dziecko będzie przebywać w placówce. Jeśli wymagana jest opieka całodzienna, bo rodzic jest wówczas w pracy, a co więcej musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy potrzebna jest opieka tylko na parę godzin dziennie, wtedy można rozważyć zapisanie dziecka do klubu dziecięcego. Czasami jednak nie ma wyboru, bo np. dziecko nie dostało się do wybranego żłobka. Wówczas oczekując na liście rezerwowej może chodzić do klubu malucha i powoli oswajać się z obecnością innych dzieci i opiekunami innymi niż rodzic.

Wiele klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim posiada w swojej ofercie tzw. karnety. Dzięki temu dziecko może przychodzić jedynie na kilka godzin, a rodzic nie płaci za pełno godzinną opiekę. To, którą placówkę rodzice wybiorą, jest ich osobistym wyborem. Warto pamiętać, że obydwa miejsca zostały stworzone specjalnie dla dzieci, żeby zapewnić jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko na pewno będzie bezpieczne, i będzie mogło się dobrze rozwijać. Rygorystyczne wymagania sprawiają, że pracują tam osoby, mające wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Maluch, który uczęszcza na zajęcia z innymi dziećmi szybciej się rozwija i umie dać sobie radę w różnych sytuacjach.