W jakim pomieszczeniu (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

Przyjście na świat dziecka zmienia bardzo wiele w codzienności jego opiekunów. Jeszcze przed zjawienie się na świecie dziecka, pojawia się sporo rzeczy koniecznych do wykonania, jakich trzeba przypilnować aby po urodzeniu i opuszczeniu kliniki, zarówno mama oraz noworodek mieli dobre warunki. W jaki sposób to zrobić?

Czego się wystrzegać?

Przede wszystkim w opinii badań lekarzy, trzeba zadbać o fakt, żeby maluch przez pierwszy rok spało w sypialni opiekunów. Jest to detal, o jakim dużo młodych par zapomina. Najważniejszym zagrożeniem w kwestii dzieci stanowi przypadłość które nosi nazwę SIDS – nagła śmierć łóżeczkowa. Badacze udowadniają, że jest możliwość jej łatwo uniknąć właśnie poprzez wniesienie dziecięcego łóżka do pokoju rodziców. Zwłaszcza z uwagi na to, że do owego typu zgonów pośród niemowląt dochodzi szczególnie poprzez zadławienie. Najlepiej , żeby łóżko noworodka znajdowało się w bliskiej odległości łóżka rodziców. Pamiętajmy także o tym, iż w takich wypadkach niebezpieczeństwem jest także to, gdy niemowlę śpi z dorosłymi, ponieważ, że istnieje prawdopodobieństwo, że będzie zgniecione przez rodziców w trakcie snu więc w wypadku tego sposobu należy być niezwykle uważnym.

W czym powinien spać maluch?

Jeśli już wiemy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla naszego malucha jest spanie w jednym pokoju z rodzicami przyjrzyjmy się drugiej, tak samo istotnej, rzeczy – w czym ma spać maluch. Młodzi rodzice bardzo często wybierają trzy sposoby:

  • Łóżeczko – jest to element zarówno adekwatny w pierwszych dniach życia dziecka oraz w późniejszym czasie, więc jest zarówno użytkowy i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – w szczególności przez to, iż świetnie usypia dziecko oraz pomaga rodzicom w łatwiejszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – zarówno tak, jak poprzednie sposoby jest ogromną wygodą zwłaszcza dla matki, która posiada większą sposobność kontrolowania malucha

Musimy pamiętać, że opiekunowie powinni kompleksowo dopasować tego typu rozwiązanie, zwłaszcza mając na uwadze dostępny w swojej sypialni wolny metraż. Pamiętajmy również, to aby dziecko spało bez zabawek.

Jakie materiały są najlepsze dla niemowlaka?

Podczas wyboru dodatków dla naszego dziecka, zwróćmy uwagę na to z jakiego surowca jest ono wykonane. Dla najmłodszych członków rodziny najbardziej sprawdzi się drewno, szczególnie fachowo przygotowane. Drewniane kołyski dla dzieci albo łóżeczka są jednocześnie dobrze wykonane jak i bezpieczne dla niemowląt. Co tym bardziej dla nowych rodziców jest istotną wartością, ponieważ fachowo złożone łóżeczko lub kołyska z drewna będą służyć nam jeszcze przez wiele lat, np. w przypadku kolejnego dziecka.