Sauna – jakie ma wady i plusy w dobie pandemii covid?

Sauny popularne były już setki lat temu. Teraz z sauny może skorzystać niemal każdy. Zazwyczaj znajdują się one przy basenach publicznych, ale także można spotkać je w gabinetach spa, hotelach i gabinetach masażu. Sesja w saunie posiada wiele korzyści zdrowotnych, można uznać, że jest to zabieg z zakresu ciepłolecznictwa. Jest kilka rodzajów saun – każda nieco różni się parametrami jak na przykład wilgotność i temperatura. Zrobione są one z innych materiałów i trochę inaczej działają na nasz organizm. W skrócie można wymienić sauny suche, parowe oraz na poczerwień. Eksperci twierdzą, że należy korzystać z sauny ze względu na dobroczynny wpływ na zdrowie, a najlepiej korzystać systematycznie 1- 2 razy w tygodniu. Jakie dokładnie korzyści może nam dać sesja w saunie? Czy chodzenie do sauny w dobie pandemii covid jest bezpieczne?

Osoby, które mają taką możliwość, i lubią korzystać z sauny mogą przemyśleć wybudowanie niewielkiej sauny w swoim ogródku. Na pewno jest to bezpieczne miejsce, i nie ma potrzeby rezygnowania z tak dobroczynnych sesji w saunie. Są przedsiębiorstwa, które zajmują się budową sauny, można znaleźć dobrą i zapoznać się z ofertą – np. sauny fińskie warszawa

Którą saunę najlepiej wybrać?

Jak już wspomniano wyżej, każdy typ sauny ma nieco inne parametry. W saunach stosowana jest wysoka temperatura, która działa korzystnie na ciało. Jakie są typy saun? Teraz powstało dużo różnych opcji jak np. sauna z aromaterapią, ale nadal najpowszechniejsze są m. in.:

Sauna fińska

Sauna sucha, albo innymi słowy fińska – jest to pomieszczenie wewnątrz wyłożone drewnem, które bardzo dobrze izoluje i zapobiega uciekaniu ciepła. Zazwyczaj podłużne siedziska w środku umieszcza się kaskadowo, tak aby można było wybrać na jakiej wysokości chce się siedzieć. Źródłem ciepła  w takiej saunie jest najczęściej elektryczny piecyk, na którym umieszczone są odpowiednie skały przepuszczające ciepło na zewnątrz. Można je raz na jakiś czas polać wodą tak, żeby na chwilę zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu. Podłużne siedziska zamocowane na różnych poziomach pozwalają na wybór najlepszej temperatury – warto pamiętać, że ciepło unosi się zawsze do góry, tak więc najcieplej jest pod sufitem.

Sauna parowa

Sauna parowa (łaźnia parowa) – spekuluje się, że jest to sauna pochodząca się ze starych tradycji słowiańskich. W przeciwieństwie do sauny suchej nie jest ona wykładana drewnem, a ozdobną ceramiką. Dotyczy to również ław. Gorąca para jest doprowadzana do wewnątrz przy użyciu specjalnych kanałów. Najczęściej wilgotność wewnątrz sięga nawet 100 %, temperatura z kolei waha się między 40 – 60 stopni. Istotą tej sauny, tak jak w suchej jest przegrzewanie ciała, ale w niższej temperaturze. Mokre powietrze sprawia, że organizm nie może się pocić, a przez co nie wychładza.

Sauna na podczerwień

Sauna na podczerwień – jest to typ sauny, który staje się coraz bardziej popularny zwłaszcza w ostatnich czasach. Jest ona nieco podobna do sauny suchej z tego względu, że obita jest drewnem. Źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, a nie jak w sytuacji sauny suchej piecyk. Ten typ sauny przeznaczony jest do oświetlania całego ciała.

Gdzie można skorzystać z sauny?

Sauny można znaleźć w dużych miastach zarówno na basenach miejskich, jak i w centrach spa, siłowniach, centrach sportowych, oraz uzdrowiskach miejskich. W Warszawie jest naprawdę duży wybór takich miejsc. Ponadto różnią się one między sobą ofertą. Niektóre z nich oferują takie udogodnienia jak sesje saunowe z muzyką z użyciem naturalnych olejków. Niektóre takie miejsca mają również biosaunę oraz groty solne. Są to przestrzenie stworzone po to, aby zatroszczyć się o swój organizm i móc się zrelaksować po ciężkim tygodniu. Szczególnym powodzeniem cieszą się sauny zlokalizowane w centrach sportowych, czy basenach, gdzie po dużym treningu można zrelaksować ciało i zmęczone mięśnie. Specjaliści są zgodni, że regularne sesje w saunie przynoszą duże plusy dla naszego zdrowia. Korzystanie z saun jest generalnie polecane zwłaszcza, że cena nie jest zbyt wysoka.

Sauna – czy na pewno jest bezpieczna w czasie pandemii?

Od pewnego czasu cały świat mierzy się z pandemią koronawirusa. Dużo osób usuwa się z życia towarzyskiego w obawie przed zarażeniem. Ale czy słusznie? Naukowcy od samego początku próbują się dowiedzieć, gdzie zazwyczaj dochodzi do zarażenia. Oczywiście wirus najszybciej przenosi się z człowieka na człowieka. Dlatego zaleca się częste mycie rąk, dezynfekcję i zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. A sauna na pewno takim miejscem jest. Niedawno odkryto, że wirus ginie w wysokiej temperaturze – ok. 60 stopni Celsjusza, z drugiej jednak strony wysoka wilgotność sprzyja jego namnażaniu. Oczywiście jest pewne zagrożenie zarażenia się w saunie, gdyż bywa tam wiele osób i nie zawsze można uniknąć zarażenia pomimo utrzymywania wszelkich środków ostrożności. Korzystanie z sauny na pewno poprawia odporność organizmu, dlatego nie warto zupełnie z niego rezygnować.