Różnice między sprawami karnymi i cywilnymi

Podstawową różnicą pomiędzy postępowaniami karnymi a cywilnymi jest to jak są rozstrzygane. W sprawach karnych sędzia musi poznać prawdę, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie angażują się w sprawę. W sprawach cywilnych za to sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Czym jeszcze różnią się te procesy? Kiedy powinieneś zdecydować się na dobrego prawnika? Czy zatrudnisz odpowiedniego w Gdańsku?

Jak definiujemy sprawę karną

Sprawy karne obejmują sytuacje, które uważa się za szkodliwe dla ogółu.

W postępowaniu karnym to sąd musi ustalić wynik procesu. W praktyce oznacza to, że sąd musi dążyć do ustalenia prawdy, nawet jeżeli osoba oskarżona, jej obrońca sądowy i prokurator nie są zaangażowani w postępowanie. W innym przypadku sąd ma za zadanie samemu znaleźć dowody i wyciągać z nich odpowiednie wnioski.

Sprawy cywilne – jak wyglądają?

Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów między osobami lub organizacjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie procesu zależy od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę poprowadzi. Poza tym, że musi samodzielnie pokazać sądowi dowody na poparcie jej postulatów, to także musi zrobić to w należytym terminie i charakterze – w innym przypadku sąd ma prawo nie dopuścić tych dowodów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to właśnie w postępowaniu cywilnym większość z nas próbuje rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to między innymi postępowania spadkowe, odszkodowawcze, oraz procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje i rozwody.

Co kiedy zostałeś pozwany, albo kiedy chcesz kogoś pozwać?

Warto wiedzieć, że procesy cywilne rozstrzygają jakieś konflikty i niezmiernie istotne jest posiadanie profesjonalnego adwokata. Musi znaleźć jak największą liczbę dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, w przeciwieństwie do karnego, to zaangażowanie Twojego adwokata zadecyduje o tym czy wygrasz proces. W Gdańsku na pewno znajdziesz właściwego adwokata, który pomoże Ci wygrać postępowanie. 

W sprawie karnej za to sprawdzony prawnik pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez proces i wykazać, że nie jesteś winny. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że postępowanie powinno skończyć się Twoją wygraną, to profesjonalny prawnik sprawi, że nie będziesz się aż tak bardzo stresował.

Nie jest ważne więc, czy masz potrzebę zatrudnić obrońcę w sprawie karnej, czy mecenasa w postępowaniu cywilnym – bez wątpienia powinieneś postawić na sprawdzonego i wykwalifikowanego prawnika, którego z pewnością znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – kancelaria adwokacka z Gdańska