Opakowania kosmetyczne – czym powinny się charakteryzować?

Kupując kremy i inne kosmetyki, zazwyczaj sugerujemy się poza składem produktu – estetyką opakowania. Niewątpliwie słoiki na kosmetyki powinny przyciągać uwagę i być estetyczne. Ale czy to wystarczy? Czym poza tym powinny się charakteryzować? Trzeba pamiętać, że kremy mają styczność z naszą skórą, a więc nie mogą do nich przenikać żadne niebezpieczne substancje. Bardzo często kobiety decydują się wykonywać kosmetyki własnoręcznie, w domu. W tym przypadku również trzeba zwrócić uwagę na opakowanie w jakich będą one trzymane. Istotne, aby wybrane opakowania były hermetyczne i przeciwdziałały wietrzeniu produktu, dlatego trzeba szukać takich, które posiadają odpowiednie certyfikaty i są przeznaczone do przechowywania kosmetyków. Mogą to być również pojemniki szklane, jak i z plastiku. Na rynku znajdują się także opakowania w całości nadające się do recyclingu, które są przyjazne dla środowiska. 

W czym przechowywać własnoręcznie wykonane kosmetyki? 

O ile w przypadku kupnych kosmetyków producent troszczy się o ich właściwe przechowywanie, o tyle kosmetyki robione w domu także powinny mieć właściwe opakowania. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy pamiętać, że takie własnoręcznie robione kremy są podatne na działanie światła, oraz wilgoci. Dlatego właściwe słoiki powinny być dobrze zamykane a także bezpieczne dla zdrowia. Nie można zapomnieć, że kosmetyki robione w domu bardzo łatwo ulegają zwietrzeniu. Często osoba, która je wytwarza nie dodaje do nich żadnych konserwantów przeciwdziałających temu procesowi. Wybierając odpowiednie pojemniki warto wziąć pod uwagę to, żeby były odporne i dobrze chroniły kosmetyk w transporcie. Poszukując dobrych opakowań należy także zwrócić uwagę, żeby zamknięcie było szczelne i zapobiegało niechcianemu otwarciu się pojemnika podczas transportu. Dlatego dobrze jest kupować pojemniki specjalnie dostosowane do przechowywania kosmetyków. Jednakże na rynku można znaleźć zarówno plastikowe, jak i szklane słoiki. Jakie będą lepsze? A może wybrać jednak tubki?

Jakie słoiki będą najlepsze – plastikowe czy szklane?

Istotne jest, aby pojemniki kosmetyczne robione były przez wykwalifikowany personel będący świadomy specyfiki. Substancje stosowane do wytworzenia słoika pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić w jakąkolwiek reakcję chemiczną z kosmetykiem, który będzie się w nim znajdował. Opakowania kosmetyczne zarówno szklane, jak i plastikowe doskonale się sprawdzą do gęstych kremów. Duże wieczko słoika zdecydowanie ułatwi dostęp do kremu. Takie opakowania charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Opakowania zrobione z plastiku ponadto charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą. Na rynku można kupić różne typy tego rodzaju słoików, również takie, które ładnie wyeksponują kosmetyk. Istotne jest, aby odpowiednio wybrać pojemnik do jego zawartości. W przypadku kremów bardzo podatnych na działanie promieni słonecznych można dobrać słoiki zrobione z ciemnego szkła. Lekkie, plastikowe słoiki doskonale się sprawdzą w przypadku np. balsamów czy kremów stosowanych codziennie, oraz takich, które często transportujemy. 

Gdzie można znaleźć słoiki kosmetyczne? 

Szukając odpowiednich opakowań na nasze kosmetyki najlepiej udać się do specjalistycznych firm zajmujących się ich produkcją. Dzięki temu możemy mieć pewność, że surowce wykorzystane do ich zrobienia będą z dobrego źródła i doskonałej jakości. Ponadto takie słoiki powinny mieć właściwe certyfikaty, które zapewniają, że związki w nich zawarte nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z kremami czy innymi kosmetykami. Należy również wziąć pod uwagę, czy taka firma dba o środowisko naturalne poprzez wykorzystywanie materiałów podlegających recyclingowi. W przypadku kosmetyków wykonywanych w domu można kupić opakowania, wielokrotnego użytku, a po zużyciu kremu nie trzeba będzie go wyrzucać. Na rynku jest tak duży wybór różnych słoików, że z na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Słoiki sprzedawane są w wielu rozmiarach od takich naprawdę małych, używanych na próbki kremów, aż po duże, wykorzystywane do przechowywania kremów do ciała. Jeśli zależy nam na pięknym wyeksponowaniu kremu znajdziemy także słoiki o wyjątkowych kształtach, które z pewnością przyciągną oko. Warto pamiętać, że tego typu opakowania najlepiej sprawdzą się również w podróży, kiedy nie chcemy zabierać ze sobą całego opakowania, a jedynie porcję potrzebną na kilka dni.