Okulista a optometrysta – jaka jest między nimi różnica?

W tych czasach coraz więcej osób decyduje się na leczenie wzroku. Bardzo to cieszy, zwłaszcza, że dostępnych mamy wielu specjalistów, którzy potrafią leczyć choroby oczu i dopasowywać odpowiednie soczewki korekcyjne. Wydaje się jednakowoż, że mało osób zdaje sobie dokładnie sprawę z różnic pomiędzy specjalistami takimi jak okulista i optometrysta. Warto w związku z tym wytłumaczyć tę kwestię.

Kto to jest okulista

Po pierwsze, okulista jest zawodem regulowanym prawnie, a optometrysta wręcz przeciwnie. Okulista odpowiada za szczegółowe badanie wzroku, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, leczenie różnych przypadłości oraz wykonywanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to tytuł regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego wykonywania wymaga się wyższego wykształcenia w tej dziedzinie.

Optometrysta – co robi?

Optometrysta zajmuje się przede wszystkim doborem odpowiednich soczewek oraz okularów. Nie posiada niestety możliwości, pozwalającego tak jak okulista gdansk przeprowadzać wszelkie zabiegi i operacje, ale potrafi precyzyjnie określić teraźniejszy stan zdrowia narządów wzroku pacjenta oraz dopasować należyte soczewki korekcyjne. Może także zalecić wizytę u okulisty w celu pozbycia się danego schorzenia. Pacjenci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą także liczyć na terapię wzrokową, jaką oferuje doświadczony optometrysta. 

Podsumowując i trochę uogólniając – okulista jest lekarzem od leczenia przypadłości wzroku, zaś optometrysta nade wszystko dobiera odpowiednie szkła korekcyjne.