Nowości w księgowości na 2022 rok

Nadchodzący rok planuje dla nas sporo modernizacji w podatkach, a w konsekwencji w księgowości. Tworzy się modernizacja Polski Ład, która ma dosyć mocno odmienić obowiązujący system podatkowy. Jakie poprawki w kwocie dochodu wolnej od podatku oraz progach podatkowych będą w roku 2022? Czy są tak dobre jak były zaprezentowane przez Polski Ład, czy może jednak dużo Polaków będzie miała więcej strat niż zysków? Na co powinny być przygotowane biura księgowe?

Zmiany w kwocie wolnej od podatku i w progach podatkowych

Kwota wolna od podatku aktualnie wynosi 8 000 zł, a młodzi do 26 roku życia posiadają zerowy podatek. W przyszłym roku ma ona zostać zwiększona do 30 000 zł dla każdego, niezależnie od zarobków. Co za tym idzie prawie 70% emerytów i rencistów nie będzie wcale rozliczać podatków.

W Polsce od wielu lat nie były uaktualniane progi podatkowe. Co za tym idzie nie jest istotne, że kilka lat temu ludzie otrzymywali znacznie mniejsze wypłaty niż dziś – próg był identyczny jak aktualnie i wynosi 85 528 zł. Obecnie nie jest to kwota niemożliwa do zarobienia w ciągu roku pracy i podwyższenie jej będzie niesamowicie pozytywnym krokiem. Drugi próg podatkowy będzie więc wskakiwał po przejściu granicy 120 tys. zł.

Jakie zmiany w składce zdrowotnej nas czekają w 2022 roku?

W 2022 roku ulegną zmianom reguły na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Aktualnie była to z góry określona kwota i każdy przedsiębiorca, który miał działalność gospodarczą płacił stałą kwotę za dany rok. Od kolejnego roku wszyscy przedsiębiorcy będą opłacali składkę, która będzie zależna od osiąganego dochodu. Oznacza to, że im wyższy dochód, tym większa będzie kwota za składkę zdrowotną. Z tego powodu księgowość stanie się trudniejsza a to spowoduje, że biura rachunkowe w Gdyni i reszcie kraju dostaną więcej roboty.

Na dodatek wszyscy podatnicy zostaną pozbawieni możliwości jej odjęcia. To znaczy, że w przeciwieństwie do dzisiaj, od 2022 roku będziemy płacić pełen podatek i składkę zdrowotną w wysokości 9%. Będzie to duże zwiększenie obciążeń podatkowych.

Następną modernizacją ze składkami zdrowotnymi będzie obligatoryjne płacenie ich przez członków zarządu spółek, którzy przy bieżących przepisach nie muszą tego robić.

Mniejszy limit transakcji gotówkowych

Aktualnie przedsiębiorcy mogą opłacać zobowiązania poprzez użycie gotówki do 15 tys. zł. Jeżeli faktury opiewają na większe kwoty – konieczne jest wykonanie przelewu na rachunek bankowy kontrahenta. W kolejnym roku suma ta zostanie zmieniona i zmniejszy się do 8 000 zł. Zmiana ta jest związana z tym, że większość działań na czarno jest właśnie za pomocą gotówki. Obniżając tę kwotę zmusza się firmy do robienia większej ilości przelewów, a to znowu daje większą transparentność.

Zachętą dla takich przedsiębiorstw ma być ulga na terminal płatniczy w podatku dochodowym. A zatem wydatki na kupno i obsługę terminala płatniczego wliczy się do kosztów uzyskania przychodu i ponownie odliczyć od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Zmian jest sporo i skierowane są one zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Więcej obowiązków pojawi się w biurach rachunkowych. Praca w księgowości jest związany z koniecznością nabywania wciąż nowej wiedzy na temat podatków, dlatego dobrze jest odszukać takie biuro księgowe, gdzie specjaliści będą mieli najnowszą wiedzę. Z pewnością znajdziecie takie miejsce w Gdyni, np. Biuro Rachunkowe Parakairon.