Narzędzia pracy dentysty – co jest potrzebne w każdym gabinecie?

W każdym gabinecie stomatologicznym znajduje się sporo dziwnych akcesoriów, których używa lekarz. Musi on dokładnie zobaczyć co jest z naszymi zębami i bardzo precyzyjnie dotrzeć do miejscbolesnych. Dużą część akcesoriów stomatologicznych lekarze zamawiają ze sklepów stomatologicznych online i obowiązkowo dezynfekują i sterylizują je zanim je użyją. Spójrzmy na najistotniejsze narzędzia w gabinecie dentysty.

Wpis został napisany w oparciu o stronę Megadenta – sklep stomatologiczny.

Jakie wyróżniamy rodzaje przyrządów stomatologicznych?

Przyrządy stomatologiczne zazwyczaj dzielone jest na kilka rodzajów. Na wstępie warto wyszczególnić przyrządy diagnostyczne, które są wykorzystywane w trakcie niemal każdej wizyty u dentysty. Kolejny rodzaj to przyrządy do profilaktyki stomatologicznej, czyli takie, które służą do likwidowania kamienia nazębnego. Podczas zabiegów kanałowych wykorzystywane będą narzędzia endodontyczne, a w trakcie leczenia dziąseł narzędzia do periodontologii.

Poza tym w każdym gabinecie stomatologicznym są przyrządy do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze i upychadła, dzięki którym możliwe jest włożenie do ubytku jakiegoś wypełniacza. Najprawdopodobniej wszyscy wiedzą, że dentyści często wyrywają zęby, a do tego konieczne będą przyrządy ekstrakcyjne. Jeżeli jednak planujemy implant to potrzebny będzie zestaw do implantologii. Na koniec zostały już tylko przyrządy chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne jak między innymi pincety, nożyczki a także igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Dzięki niemu można skontrolować stan wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny a także szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Oprócz tego, narzędzie to używa się podczas opukiwania szkliwa w celu ocenienia stanu ozębnej. Zgłębniki występują w różnych kształtach. Wyszczególnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Następnym niesamowicie istotnym narzędziem jest lusterko stomatologiczne. Za pomocą lusterka stomatolog może sprawdzić stan zębów, które są daleko i nie widzi ich kiedy zwyczajnie zagląda do buzi. Dodatkowo przy jego użyciu dentysta ma możliwość wysłania snopu światła w każde miejsce w jamie ustnej.

W zestawie przyrządów diagnostycznych znajdzie się również pęseta stomatologiczna. Pozwala ona na skrupulatne łapanie niedużych akcesoriów, tamponów lub kulek waty i umieszczanie ich w jamie ustnej.

Każde narzędzie stomatologiczne wykonane jest ze stali nierdzewnej tak aby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je z powodzeniem zamówić w internetowym sklepie stomatologicznym.

Kiedy dentysta używa kleszczy i wierteł stomatologicznych?

Kleszcze to jedne z bazowych narzędzi ekstrakcyjnych i są stosowane podczas usuwania korzeni, które są w dziąśle. Przede wszystkim używane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się usuwaniem zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – mają tzw. dzioby, które mają szerokość 3mm i to przy użyciu ich łapane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Dzięki niemu lekarze stomatologii mogą leczyć próchnicę, więc znajdują się w każdym gabinecie. Możemy podzielić wiertła ze względu na materiał wykonania i wyszczególnimy stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma inne właściwości i zastosowanie. Wiertła stalowe przeważnie stosowane są do usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe niż te stalowe i są używane do cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są bardzo wszechstronne i mogą być stosowane tak samo do wygładzania miejsc szorstkich, jak i do pracy z twardymi materiałami.

Profesjonalny stomatolog bardzo uważnie dobiera materiały i przyrządy stosowane podczas leczenia. Wszelkie potrzebne narzędzia można nabyć w internetowym sklepie stomatologicznym dlatego nie ma potrzeby żeby martwić się o ich dostępność.