Na czym polega praca biura rachunkowego?

Biuro rachunkowe jest firmą, która za przedsiębiorców wylicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi również zbiór dokumentów kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do zadań dobrego biura rachunkowego należy też prowadzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i małe przedsiębiorstwa wielokrotnie preferują podjąć współpracę z biurem księgowym, niż prowadzić księgowość samodzielnie. 

Jakie biuro rachunkowe wybrać?

Na rynku trafimy na ogromne ilości biur rachunkowych. Będą to zarówno niewielkie rodzinne firmy, wielkie firmy przyjmujące do pracy kilkadziesiąt księgowych, ale także ogólnopolskie mobilne księgowości. Bez wątpienia ciężko jest zdecydować się na jedną słuszną możliwość będzie odpowiadać każdemu.

Warto sprawdzić, czy biuro, któremu planujesz powierzyć całą księgowość ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest niezbędne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy zostawiać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejnym aspektem, który można sprawdzić jest obecność tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe przydzielają konkretnego księgowego, którego obowiązkiem jest opieka nad Twoją firmą. Zazwyczaj otrzymujesz kontakt do swojego opiekuna i posiada on wszystkie sprawozdania o Tobie zawsze przy sobie. Korzystniejsze cenowo przedsiębiorstwa zazwyczaj nie dają takich możliwości i z reguły, kiedy chcesz się czegoś dowiedzieć trzeba dzwonić na ogólną infolinię i czekać, aż losowy doradca odszuka dane na temat Twojej firmy.

Dlaczego warto podjąć współpracę z biurem księgowym?

Przede wszystkim opłaca się podjąć się współpracy z biurem rachunkowym bowiem jest to niesamowita oszczędność czasu. Prowadząc firmę często korzystniej jest zarezerwować go na przyciąganie nowych kontrahentów, albo atrakcyjniejszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne tworzenie dokumentacji księgowej. Co więcej – aby dobrze prowadzić księgowość w firmie konieczne jest bieżące zaznajamianie się z często zmienianymi przepisami prawa w zakresie finansów.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za błędy. Jeśli oddasz błędny protokół do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy opłacasz niezawodne biuro rachunkowe – to ono płaci karę.