Jakimi chorobami zajmuje się neurolog dziecięcy

Przez wzgląd na mnogość przyjmowanych z różnych miejsc informacji nasze układy nerwowe są coraz częściej  narażone na uszkodzenia. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie część informacji w rzeczywistości jest bezużyteczna. Do tego dochodzą inne czynniki, które skutkują tym, że niestety coraz częstszym zjawiskiem są różnego rodzaju kłopoty na tle neurologiczne(ym). Także wśród młodych ludzi. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają schorzeniami na tle nerwowym. By skutecznie je diagnozować konieczny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Problemem jest stosunkowo mała liczba lekarzy o takiej specjalizacji. Gdzie można udać się do neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – generalnie większe miasta.

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy?

Zadaniem neurologa dziecięcego jest wykrycie i zareagowanie w należyty sposób na wszelkiego typu neurologiczne zaburzenia pojawiające się u naszych dzieci. Wykrycie schorzenia w wieku młodzieńczym zwiększają szans(ę) na właściwy(e) dojrzewanie dziecka. Sąnadzieję(ą) na pełne zaleczenie przypadłości.

Chorób, które stanowią grupy specjalizacji neurologa dziecięcego jest bardzo dużo. Jest to m.in. ADHD, epilepsje, różnego rodzaju zaburzenia – aparatu mowy, snu. Także, gdy dziecko sprawia kłopoty w szkole, warto by zbadał(ć) go neurolog. Poza leczenia(em) i profilaktyki(ą) przypadłości rutynowych, neurolog dziecięcy bierze pod swoją opiekę dzieci(ćmi) po uszkodzeniach mechanicznych, wypadkach, z wadami poporodowymi – od tych kłopotliwych do tych mniej oddziałujących na codzienne funkcjonowanie. 

Najczęściej diagnozowane dolegliwości neurologiczne u młodych ludzi

Do najczęściej występujących przypadłości o podłożu nerwowym u dzieci zalicza się głównie nadpobudliwość i epilepsje. Co je wyróżnia i jak je leczyć?

Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi nazywa się powszechnie znanym skrótem ADHD. Zaburzenie ta(o) jest kłopotliwa tak dla dziecka, jak również środowiska. Często, przez nie zdających sobie sprawy kolegów lub nauczycieli, nazywane jest jako źle wychowane. Do objawów nadaktywności zaliczyć można m.in. problemy ze snem, nerwowość, brak koncentracji, łatwość ulegania wypadkom i urazom czy nadmierną gadatliwość. Jeśli występują objawy(ów), należy udać się z dzieckiem na wizytę do psychiatry lub neurologa dziecięcego. Kluczowa jest także ścisła wymiana informacji lekarza z wychowawcami i środowiskiem szkolnym. W pewnych przypadkach warto przemyśleć indywidualny tryb nauczania dla dziecka. Właściwe podejście do sprawy pozwala na złagodzenie dolegliwości i widoczną poprawę.

Innym stosunkowo często występującym u najmłodszych problemem natury neurologicznej(ym) mogą być ataki padaczki. Ataki epilepsji u osób w młodym wieku mogą mieć różnorakie przyczyny. Aby wykrycia choroby neurolog rozmawia z opiekunami oraz przeprowadza szereg niezbędnych badań kontrolnych. Po wskazaniu padaczki, neurolog dziecięcy przepisuje odpowiednie, dopasowane do potrzeb małego pacjenta leki. Wskazane są wtedy także okresowe kontrole i obserwacja dziecka. Praiwdłowo pokierowana(e) leczenie daje duże nadzieje na ograniczenie symptomów i normalne(ą) funkcjonowanie dla malucha.

Jakie dokumenty zabrać do neurologa?

W razie podejrzenia dolegliwości neurologicznych u dziecka, opiekun powinien jak najszybciej umówić wizytę u neurologa dziecięcego. Niezbędne jest zabranie z sobą na taką(e) wizytę pełnej historii choroby, jak również książeczki zdrowia dziecka. W przypadku gdy w przeszłości mały pacjent miał(o) wykonywane badania pod kątem neurologicznym, trzeba pokazać również wyniki tychże badań.

Jak znaleźć dobrego neurologa dziecięcego?

Przed spotkaniem warto poszukać w sieci wiadomości o lekarzy(ach). Można znaleźć tam dane na temat tego w którym miejscu przyjmuję rekomendowany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i pozostałe miasta wojewódzkie – tutaj można się spodziewać większej liczby lekarzy, nieco gorzej może być w mniejszych miastach. W tej sytuacji z pomocą przychodzi sieć.