Jaki jest koszt wykonania MRI w 2021 roku?

W obecnych czasach osiągnięcia w nowej technologii widać szczególnie w medycynie. Powstają coraz nowocześniejsze narzędzia do diagnostyki, umożliwiające lekarzom na dokładne zobrazowanie organizmu i są bezcenną pomocą w wykrywaniu chorób. Takim przykładem jest z pewnością MRI. Jest to badanie nieszkodliwe dla chorego, nieinwazyjne. Umożliwia precyzyjne pokazanie niemalże całego organizmu. Można wykonać je w ramach narodowego funduszu zdrowia, a także samodzielnie. Jaki jest koszt takiej diagnostyki? Czy opłaca się wykonać prywatnie? Wszystko zależy od cennika gabinetu diagnostycznego, z którym warto się zapoznać. MRI jest z pewnością podstawowym urządzeniem szczególnie w szpitalach, a także różnych pracowniach diagnostycznych proponujących swoje usługi bez kontraktu z NFZ. Lekarze często zlecają skan wybranego obszaru ciała, gdyż jest to duże ułatwienie w diagnostyce.

Źródło: https://rezonansgdansk.pl/cennik/

Rezonans magnetyczny- co to jest?

Rezonans magnetyczny jest badaniem umożliwiającym otrzymanie wielopłaszczyznowych skanów całego ciała. Jest to wyjątkowo cenne badanie, umożliwiające dokładne zobrazowanie organizmu ludzkiego. Nie można zapomnieć, że jest to badanie nieinwazyjne wykorzystujące nieszkodliwe pole magnetyczne. Powstaje zjawisko rezonansu, natomiast zadaniem komputera jest przetworzenie danych na obraz w trójwymiwarze. MRI można również zrobić z użyciem kontrastu, który po podaniu umożliwia precyzyjny obraz i stosuje się szczególnie w badaniu naczyń krwionośnych. 

Jakie są wskazania do badania rezonansem magnetycznym??

Badanie rezonansem magnetycznym ma szczególną wartość diagnostyczną, umożliwia na ujrzenie wielu nieprawidłowości, które w innych badaniach byłyby niemożliwe do zdiagnozowania. Przede wszystkim używa się go przy poszukiwaniu nowotworów, zaburzeń układu nerwowego, stanów zapalnych a także wielu innych. Na pewno nie zawsze wymagane jest obrazowanie całego organizmu, badanie MRI można wykonać poszczególnych części ciała jak np.:

  • skan głowy,
  • badanie kręgosłupa,
  • badanie jamy brzusznej,
  • badanie całego ciała,
  • rezonans kości, stawów, serca.

Skierowanie oczywiście wystawia lekarz prowadzący, a to jaki dokładnie rezonans zleci zależy oczywiście od występujących objawów. MRI ma nieocenioną wartość także przy wykrywaniu tętniaków oraz urazów mózgu. Jest to badanie niezwykle ważne po wszelkiego rodzaju wypadkach, kiedy ważny jest czas, a zrobienie kilku innych badań diagnostycznych trwałoby zbyt długo.

Kiedy MRI nie może być zrobiony

Rezonans magnetyczny zdecydowanie należy do badań bezinwazyjnych i niegroźnych dla pacjenta. Jednakże istnieją sytuacje, które utrudniają wykonanie MRI. Wykorzystywane pole magnetyczne może mieć negatywny wpływ w przypadku częśći wszczepionych urządzeń takich jak np. rozrusznik serca oraz neurostymulator. Dotyczy to także kilku innych ciał obcych znajdujących się w ciele, m.in. aparat ortodontyczny i śruby. Skan MRI z użyciem kontrastu może być przeciwskazane przy schorzeniach nerek, ponieważ substancja ta bardzo je obciąża. Wyjątkową ostrożność trzeba zachować w u alergików, gdyż kontrast może uczulić. Dla ludzi cierpiących na klaustrofobię takie badanie jest wyjątkowo trudne.

Jak wygląda diagnostyka MRI?

Rezonans magnetyczny nie jest skomplikowanym badaniem. Chory układa się na specjalnym stole, który jest wsuwany do urządzenia gdzie wykonywany jest skan. Ważne, aby w trakcie skanu leżeć całkiem nieruchomo. Osoba, która robi skan znajduje się w osobnym pomieszczeniu, ale ma stały kontakt z chorym. W zależności od rodzaju wykonywanego skanu badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Ile kosztuje badanie MRI?

Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest refundowane przez NFZ, niestety czas oczekiwania jest wyjątkowo długi. Można również udać do prywatnej pracowni obrazowej wyposażonej w rezonans i samodzielnie opłacić to badanie. Ile kosztuje wykonanie rezonansu? Wszystko zależy od rodzaju badania, cennika udostępnionego przez pracownię diagnostyczną oraz czy wykonane będzie ono przy użyciu kontrastu. Generalnie ceny wahają się od 400- 1000 złotych. Za skan głowy zapłacimy ok. 400 zł, a za badanie całego kręgosłupa, czyli trzech odcinków nawet 1000 zł. W problemach ginekologicznych zleca się rezonans miednicy, którego koszt wynosi ok. 600 zł. Przed udaniem się na badanie bez refundacji warto rozeznać się w cennikach aby móc wybrać najkorzystniejsze miejsce.