Jaka jest cena i jak wybrać dom opieki?

Dom opieki jest miejscem przeznaczonym dla seniorów. Powinna udać się tam każda osoba, która jest w podeszłym wieku i nie potrafi sama poprawnie funkcjonować; inaczej rzecz ujmując, wymaga opieki. Mnóstwo osób decyduje się na umieszczenie bliskich w takim miejscu, szczególnie, że w obecnych czasach oferta miejsc tego typu jest nad wyraz atrakcyjna.

Jaki dom opieki będzie najlepszy dla naszych bliskich?

Jak wybrać należyty dom opieki? Sprawa ta jest bardzo prosta – wystarczy poszperać trochę w internecie, aby zorientować się, jakie ośrodki działają w Twoim rejonie i jakie mają oceny. Można wybrać publiczny dom opieki rybnik, w którym ceny regulowane są zwykle przez samorząd, burmistrza lub gminę. Cena mieszkania w takim ośrodku jest nieco skromniejsza, niż w prywatnym, ale nie należy oczekiwać przesadnych luksusów dla mieszkańców.

Prywatny dom opieki za to jest z reguły prowadzony przez fundację, stowarzyszenie albo osobę fizyczną. Tutaj koszty są o wiele większe, ponieważ sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych za miesiąc pobytu, ale różne ośrodki tego rodzaju gwarantują obszerną ofertę zajęć dla seniora, jak również znakomite warunki noclegowe. 

Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, wybierając dom opieki?

Zanim podejmiemy decyzję na temat wyboru najlepszego domu seniora dla naszego krewnego, dobrze jest zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i państwowych placówek. Trzeba również dopasować koszty pobytu do możliwości finansowych krewnego oraz naszych – trzeba mieć przy tym świadomość, że jeśli chodzi o publiczny dom opieki, samorząd może zaproponować pokrycie części kosztów pobytu. Dobrze będzie także odwiedzić dane miejsce osobiście, aby dowiedzieć się trochę na temat warunków mieszkaniowych oraz czystości, którą może pochwalić się dany dom opieki.