Ile razy w roku powinno się wybierać się do stomatologa?

Nawet bardzo dokładna i prawidłowa higiena jamy ustnej, nie zagwarantuje, że nie dojdzie do rozwoju chorób. Dlatego tak kluczowe są systematyczne wizyty profilaktyczne, które pozwalają zachować zdrowie jamy ustnej i odpowiednio wcześnie rozpoznać potencjalne nieprawidłowości.
Przyjęło się, że standardowa osoba dorosła powinna uczęszczać do gabinetu stomatologicznego przynajmniej raz na sześć miesięcy.

W trakcie wizyty kontrolnej stomatolog w Bytomiu przeprowadzi rzetelną kontrolę stanu jamy ustnej, weryfikując stan uzębienia a także otaczającego je przyzębia. Dzięki temu jesteśmy w stanie wcześnie wykryć wszelkie niepokojące zmiany ,a także w sytuacji konieczności podjąć odpowiednie kroki. Jeżeli schorzenie zostanie zdiagnozowane na początkowym etapie rozwoju, leczenie zostanie znacznie ułatwione, a w niektórych przypadkach może uda się go uniknąć.

Wizytę kontrolną wskazane jest dodatkowo złączyć z fachową higienizacją uzębienia, która usunie z powierzchni zębów niepokojące naloty, oszczędzając całego szeregu problemów w przyszłości.
Gabinet stomatologiczny częściej powinny odwiedzać kobiety w stanie błogosławionym czy też dzieci – te dwie grupy są wyjątkowo narażone na próchnicę, z tego powodu w ich przypadku najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie ponawianie wizyt raz na kwartał

Czym może skutkować ignorowanie wizyt?

Pierwsze objawy problemów z zębami są przeważnie nie do wyłapania w samodzielenie. Problemy bywają niezauważalne, nie sprawiają dyskomfortu oraz innych nieprzyjemnych oznak. Pojawiające się białe plamy, które mogą świadczyć o rozwoju próchnicy, niejednokrotnie lokalizują się na styku zębów. Wówczas podczas wizyty kontrolnej, po dokładnym wyczyszczeniu ich powierzchni, stomatolog jest w stanie oszacować stadium zaawansowania schorzenia.

Przeważnie przebarwienia są bagatelizowane przez pacjentów, którzy nie mają wiedzy, iż są w stanie świadczyć o poważnym oraz tak powszechnym problemie. Nieleczone bądź odkryte w bardzo zaawansowanym stadium ubytki, mogą prowadzić do zauważalnych zmian, obumarcia zęba, a nawet jego utraty.

Należy wykorzystywać z możliwości stomatologii zachowawczej oraz wyznawać zasadę: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Cykliczne wizyty kontrolne u dentysty oraz profilaktyka, znacząco minimalizują ryzyko wystąpienia poważnych przypadłości jamy ustnej.
Prawidłowa higiena jamy ustnej znacznie ograniczy nagromadzanie kamienia oraz namnażanie się bakterii.

Za to niewystarczająco częste kontrole u stomatologa, a dodatkowo czekanie na ostatnią chwilę z umówieniem się na wizytę, kiedy powstają już problemy, mogą doprowadzić do groźnych problemów z zębami. Odbywanie profilaktycznych wizyt w gabinecie stomatologicznym pozwoli odkryć niepokojące zmiany na wczesnym etapie, zacząć leczenie oraz nie przyczynić się do rozwijania się dolegliwości.
Odpowiednio wczesne znajdowanie zmian próchnicowych powoduje, że leczenie zachowawcze zębów staje się bezbolesne, szybkie i bezproblemowe.

Jak przebiega przegląd jamy ustnej u dentysty?

Dowolne badanie dentysta winien zacząć od konwersacji z pacjentem, a więc tzw. wywiadu lekarskiego w kwestii ogólnego stanu zdrowia i jego potencjalnego pogorszenia się, od minionego spotkania. Profilaktyczne badanie to głównie wzrokowa oraz dotykowa ocena: podniebienia, dziąseł, warg, języka czy też kształtów łuków zębowych.

W jego trakcie stomatolog może dostrzec nawet najmniejsze martwiące zmiany. Będzie to prostsze, jeżeli wcześniej zostanie wykonane dokładne oczyszczenie zębów. Po usunięciu osadu i kamienia nazębnego ponad linią dziąseł mogą ukazać się niewidoczne do tego czasu braki. Dlatego scalling a także piaskowanie u stomatologa zaleca się wykonywać razem z przeglądem, nie tylko jako zabieg estetyczny, ale zwłaszcza profilaktyczny, przynajmniej raz na sześć miesięcy.