Dentysta – wizyta prywatnie czy na NFZ?

Aby udać się do dentysty na funduszu nie potrzebujemy skierowania, aczkolwiek zazwyczaj trzeba liczyć się z koniecznością długiego oczekiwania na wizytę lub brakiem możliwości wykonania zabiegu, jaki jest nam potrzebny. Często jest tak, że nie mamy wyjścia i musimy zarejestrować się na prywatną wizytę u stomatologa, gdyż dolegliwość w obrębie jamy ustnej uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie i analizujemy wówczas jakie są ceny za poszczególne usługi u dentysty w Gryfinie i jakie są różnice pomiędzy zabiegami prywatnymi a tymi w ramach funduszu. Zorientujmy się więc na to co może nam zaoferować dentysta w gabinecie prywatnym, i jakie zabiegi robi dentysta w ramch Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jakie zabiegi może wykonać stomatolog w ramach NFZ?

Nie od dziś wiadomo, że usługi dentystów na NFZ są inne niż te, co zaoferuje nam lekarz w prywatnym ganinecie. Jest tak przede wszystkim dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapewnia nam wszystkiego. Do dentysty w ramach NFZ wybrać możemy się bez skierowania, ale musimy liczyć się z tym, że profilaktyczne badanie lekarskie dentysta będzie mógł zrobić nam jedynie 3 razy na rok, a zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej jedynie 2 razy. Podobny problem jest w przypadku pozbywania się kamienia nazębnego – taki zabieg w ramach NFZ stomatolog może nam zrobić tylko jeden raz w roku. O ile w przypadku płatnej wizyty u dentysty w Gryfinie otrzymamy możliwość leczenia kanałowego każdego zęba, o tyle NFZ refunduje jedynie leczenie zębów przednich. Jeżeli leczenia potrzebować będzie leżąca z tyłu szóstka lub siódemka – wówczas trzeba udać się na wizytę prywatną. Trochę odmiennie sytuacja ma się w przypadku dzieci i ciężarnych – w ich przypadku kanałowo można wyleczyć wszystkie zęby. Idąc na zabieg w ramach NFZ nie często możemy liczyć na bezpłatne znieczulenie, a zabiegi wymagające mikroskopu nie są refundowane. Inaczej wygląda również kwestia używanego wypełnienia – dentysta wykonujący zabieg za darmo może wykorzystać tylko plomby srebrne.

Jakie są opłaty za prywatną wizytę w gabinecie dentystycznym?

Jeżeli zależy nam na lepszej opiece, niż to co oferuje nam NFZ, lub nie możemy poddać się bezpłatnemu zabiegowi, ponieważ nie jest on robiony w gabinetach na fundusz to kierujemy się do prywatnego gabinetu. Zęby są niezwykle ważnym elementem naszego ciała i troska o nie przyczynia się do poprawy komfortu naszego życia, a dodatkowo często możemy być bardziej zadowoleni ze swojego uśmiechu. Nie ma nic gorszego niż ból zęba w czasie posiłku albo dyskomfort w trakcie picia chłodnych i ciepłych napoi. Niestety zabiegi stomatologiczne w prywatnych placówkach nie należą do najtańszych, a w szczególności może nas zaboleć kiedy nie wystarczy zaplombować jednego zęba tylko rozpoczynamy długie leczenie. Ceny za wizytę różnią się w zależności od miasta. Całkiem inny cennik będzie miał gabinet stomatologiczny w Gryfinie, a inny w wojewódzkim mieście. Za wizytę kontrolną powinniśmy się jednak spodziewać ceny od 50 zł w górę, a za najczęstszy zabieg, jakim jest plombowanie zapłacimy średnio 150-200 zł. Trzeba tu także podkreślić, że w przeciwieństwie do gabinetów wykonujących zabiegi w ramch funduszu, w prywatnych gabinetach wykorzystywana jest plomba utwardzana światłem lub chemoutwardzalna, które mają znacznie lepsze właściwości i wygląd, niż plomby srebrne. Koszt znieczulenia wynosi zazwyczaj 20-30 zł więcej, a za usunięcie kamienia nazębnego dentysta może zarządać od nas od 100 do nawet 200 zł. Na pewno najkosztowniejszy zabieg to leczenie kanałowe zależne od zęba, wymagającego leczenia, długości leczenia, ilości wymaganych wizyt i kilku innych czynników, kwota może wahać się między 200 a nawet 600 zł za ząb. Jest to dużo, ale zazwyczaj nie mamy wyboru, gdyż na NFZ dentysta może nam wyleczyć jedynie przednie zęby, a zdecydowanie częściej leczenia kanałowego potrzebują trzonowce i przedtrzonowce. Gdy wymagane będzie mikroskopowe leczenie kanałowe zęba to przygotować się musimy nawet na kwotę 1000 – 1500 zł, ale takiego zabiegu w darmowych przychodniach nie otrzymamy dla żadnego zęba.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy dentystą na fundusz a prywatnie?

Nade wszystko jest to sposób wykonywania usług. Lekarz dentysta, który robi usługi na NFZ nie może sam zadecydować o metodzie leczenia zębów u pacjenta, tylko ma z góry narzucone procedury. Na przykład w przypadku wykorzystywanych plomb, będzie to tylko plomba ze srebra, ponieważ NFZ nie oferuje tych światło czy chemoutwardzalnych. Analogiczna sytuacja jest podczas wyrywania zęba. Jeśli pacjent chciałby w przyszłości wstawić implant, to stomatolog w czasie usuwania zęba powinien przystosować na to zębodół i zabezpieczyć go odpowiednimi materiałami, ale taka usługa nie jest refundowana przez NFZ i stomatolog nie może tego wykonać.

W przypadku leczenia na fundusz pojawiają się także problemy z leczeniem wybranych zębów. Na przykład kanałowo wyleczyć możemy tylko przednie zęby, a jeśli zajdzie potrzeba leczenia trzonowców i przedtrzonowców, należy pójść się do prywatnego stomatologa. Podobna sytuacja jest kiedy potrzebujemy zdejmowanej protezy zębowej. NFZ to refunduje ale jedynie dla minimum 6 zębów. Jeżeli pacjent potrzebuje uzupełnić mniej zębów, to musi za to zapłacić z własnej kieszeni. 

Dentysta zatrudniony w prywatnych gabinecie oferuje również szerszy wachlarz zabiegów. Dobrym przykładem jest tutaj leczenie kanałowe z mikroskopem. Taki zabieg w placówkach państwowych nie zobaczymy. Analogicznie jest podczas uzupełniania niemałych ubytków. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie uzupełnień permanentnych, np. z ceramiki, a to dostępne jest tylko w prywatnych placówkach.

Możemy też bez ograniczeń korzystać ze znieczulenia do zabiegów, kiedy to w darmowych gabinetach dostaniemy je tylko przy z góry określonych zabiegach. Lekarze wykonywać nam nieograniczoną liczbę zdjęć rentgenowskich wewnątrzustnych – na fundusz przysługują nam tylko 2 w całym życiu. Analogicznie wygląda sytuacja przy zdejmowaniu kamienia nazębnego – NFZ refunduje tylko 1 taki zabieg w roku.

Na pewno różnice między wizytą u lekarza w Gryfinie prywatnie, a na fundusz to nie tylko czas oczekiwania na wizytę. {Różni się to też jakością oferowanych zabiegów i szeroko pojętymi sposobami leczenia. Tylko w przypadku dzieci, które mają jeszcze mleczaki nie ma dużych różnic przy leczeniu na NFZ i prywatnie. Niestety na stomatologię Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza tylko 2,5% budżetu rocznie, co jest zdecydowanie niewielką. Głównie dlatego usługi oferowane przez stomatologów w darmowych placówkach nie są najlepsze i wykorzystywane są surowce, których prywatni stomatolodzy od lat nie używali. Posiadanie zdrowych zębów jest mimo wszystko bardzo istotną sprawą i podnosi komfort naszego życia niesamowicie, z tego powodu warto czasami wydać większą kwotę i porządnie wyleczyć zęby, które leczenia potrzebują. W końcu od dawna wiadomo, że na zdrowiu nie należy oszczędzać.