Czym różni się nauka angielskiego w przedszkolu, od tej w szkole?

Jakimi metodami można uczyć języka angielskiego przedszkolaki?

Istnieje dużo stylów nauki i inne będą użyte dla dorosłych ludzi, a inne dla przedszkolaków. W przypadku przedszkolaków najczęściej stosowane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • metoda reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Dla przykładu metoda sensoryczna polega na przeprowadzaniu gier i zabaw w języku obcym, dzięki czemu jest doskonała tak samo dla mniejszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka za pomocą metody reagowania całym ciałem również jest popularna w przypadku przedszkolaków, dlatego że bazuje na reakcji motorycznej malucha. Często stosowana metoda komunikacyjna widywana jest przy bardziej zaawansowanych uczniach i zakłada ona, że od początku dzieci posługują się językiem obcym.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów nauki języka angielskiego w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak często używana i posiada rzeszę zwolenników, ponieważ polega na nauce przedszkolaków języka angielskiego, bez przekładania tego na język ojczysty. W konsekwencji maluchy uczą się go instynktownie, tak jak dzieje się to z ich pierwszym językiem. W ten sposób angielskiego najczęściej naucza się w językowych przedszkolach niepublicznych, gdzie pracują native speakerzy. Dzieci wykorzystują języka angielskiego w codziennych sytuacjach – podczas gier, posiłków oraz spacerów. Daje to wspaniałe skutki i powoduje, że dzieci nie czują się nienaturalnie podczas używania go i nie zastanawiają się nad czasem lub słówkiem, którego użyli, jak to ma miejsce u dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im są młodsze, tym łatwiej uczą się języka. U większych dzieci trudniej jest wykorzystać część z metod, przykładowo niezmiernie lubianą immersję. Dzieci w wieku przedszkolnym w mig uczą się nowych słówek i prostych zdań. Bardzo dobrze również działa w ich przypadku nauka z wykorzystaniem zabawy, co przeważnie nie będzie dobrym wyborem przy uczniach wyższych klas szkół podstawowych. Dobrze mimo wszystko mieć na uwadze kilka podstawowych zasad nauki takich maluchów. Przede wszystkim dzieci w przedszkolu nie potrafią się skoncentrować na długo i lepiej nie planować kilku godzin nauki od razu. Lubią naśladować innych, więc doskonale sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. No i na koniec – dzieci takie łapią wiedzę poprzez sytuacje stymulujące zmysły. To właśnie dlatego fantastycznie jest uczyć je metodami naturalnymi, w których nie ma potrzeby siedzieć w ławce, ale bawić się i uczyć się rymowanek, albo śpiewać piosenki. 
Bardzo istotne jest znalezienie idealnego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą potrafili zająć się takimi dziećmi. Doskonale sprawdzi się więc przedszkole angielskie w Łomiankach.