Czy pozbycie się kamienia nazębnego jest możliwe jedynie u dentysty?

Można powiedzieć, że teraz niemalże każdy borykał się z zagadnieniem kamienia nazębnego. Według badań 90% osób ma z nim kłopot. Z tego powodu tak istotne są systematyczne przeglądy jamy ustnej u stomatologa. Warto wspomnieć, że usuwanie kamienia nazębnego nie jest skomplikowane, a może uchronić przed poważniejszymi kłopotami jak np. paradontoza. Na pewno część ludzi jest o wiele bardziej narażona na powstanie kamienia niż pozostali. Ten problem dotyka szczególnie amatorów kawy, palaczy papierosów oraz osób, które zazwyczaj popijają zieloną herbatę. Niewystarczająca higiena jamy ustnej także znacznie może być powodem powstania osadu. Każdy kto choć raz miał do czynienia z tym problemem zadaje sobie pytanie – czy można usunąć kamień domowymi sposobami? Czy wyłączne rozwiązanie to odwiedzenie dentysty?

Dopiero po wyleczeniu zębów możemy zająć się upiększaniem swojego uśmiechu i zrobić sobie licówki.

Kiedy zazwyczaj powstaje osad nazębny?

Prawie każdy spotkał się z problemem kamienia nazębnego. Z tego powodu warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak powstaje i czym właściwie jest? Można powiedzieć, że kamień nazębny to mieszanka bakterii, pozostałości z jedzenia a także soli mineralnych. Zbiera się on najczęściej w okolicy linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w postaci żółto – brązowego nalotu. Może uszkadzać zęby i przyczyniać się do powstawania próchnicy. Jest to idealna pożywka dla bakterii, które powodują stan zapalny dziąseł. Osad nazębny jest miejscem rozmnażania się bakterii, dlatego dokłądna higiena zębów jest tak ważna. Często jednym z objawów rozwiniętego osadu nazębnego oprócz żółtego osadu jest również brzydki zapach z ust.

Domowe sposoby na usuwanie osadu nazębnego

Kiedy osad nazębny jest tak zaawansowany, że przyczynia się do próchnicy i stanu zapalnego dziąseł należy bezwzględnie udać się do stomatologa. Jednakże w przypadku mniej rozwiniętego problemu można zastosować domowe sposoby. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty pasta z sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Te dwa składniki wymieszane razem skutecznie mogą usuwać nieprzyjemny osad. Następną metodą usuwania kamienia nazębnego w domu jest ocet jabłkowy. Mycie zębów co tydzień octem działa bakteriobójczo i posiada właściwości zapobiegające próchnicy. Mało kto wie, że do usuwania osadu nazębnego przydatne mogą się okazać także drożdże piwne. Stwarzają one w jamie ustnej otoczenie niedobre dla życia drobnoustrojów. Mówiąc o domowych sposobach usuwania kamienia nazębnego nie można zapomnieć o węglu aktywowanym Wytwarza się z niego masę, która oprócz działania przeciwbakteryjnego wykazuje się też działaniem wybielającym.

Pozbywanie się osadu nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Z pewnością warto próbować usunąć osad nazębny własnoręcznie szczególnie, że nie jest to szkodliwe. Jednakże kiedy schorzenie jest bardziej rozwinięte konieczna może okazać się wizyta u lekarza dentysty. Należy znaleźć gabinet stomatologiczny, w którym będziemy czuli się komfortowo. Urozmaicony wybór stomatologów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze kamień nazębny jest łatwy do usunięcia, a czasami zdarza się, że znajduje się w szczelinach trudno dostępnych. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc stomatologa i skorzystanie z profesjonalnego sprzętu. Warto zaznaczyć, że leczenie kamienia nazębnego jest istotną profilaktyką schorzeń w zakresie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica oraz stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z najistotniejszych usług klinik dentystycznych, a sam zabieg nie jest skomplikowany. Trzeba zastanowić się jak często należy przychodzić na leczenie osadu nazębnego? Lekarze stomatolodzy zalecają przeprowadzenie tego zabiegu co roku. Oczywiście trzeba podejść do tego problemu w zależności od przypadku, ponieważ niektórzy pacjenci mają skłonności do gromadzenia się osadu, mimo starannej higieny jamy ustnej. Najczęściej lekarz stomatolog wskazuje na konieczność wykonania zabiegu w czasie przeglądów stomatologicznych. Należy pamiętać o systematycznym pozbywaniu się osadu nazębnego, gdyż może on zapobiec różnym problemom w przyszłości.