Co powinien oferować dom opieki?

Zdarza się, że pojawia się moment, że musimy poszukać opieki dla seniora. Bez względu na to, dlaczego się na to decydujemy, zależy nam na znalezieniu perfekcyjnego ośrodka, gdzie specjaliści wezmą pod swoje skrzydła naszego rodzica lub dziadka. O czym pomyśleć przy szukaniu domu opieki? 

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki możemy posortować na takie dla osób względnie zdrowych i dla tych, u których konieczna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie powinno być problemu z otrzymaniem miejsca, ich koszt pokrywa w całości lokator i zapewniają podstawową formę opieki, chodzi tutaj o miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pielęgnację.

Zdecydowanie trudniej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, które są miejscem dla seniorów z problemami ze zdrowiem. Poza podstawową opieką wymagają oni również opieki lekarzy i pielęgniarek. Tam koszt niemal w całości pokrywa NFZ.

Jak wygląda pobyt w prywatnym domu opieki dla seniora?

Niektóre prywatne domy opieki mogą być częściowo opłacane przez NFZ, jednak w większości jest to wydatek od 2 do nawet 7 tys. zł co miesiąc.

Na ogół w prywatnych domach opieki trzeba dodatkowo płacić między innymi za leki, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Co takiego mają w sobie prywatne domy opieki, że nie zważając na wysoką cenę dalej są atrakcyjnym wyborem?

Po pierwsze dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo szybszy, w głównej mierze ze względu na fakt, że nie trzeba ograniczać się do wizyt na NFZ. W wielu domach opieki pracuje rehabilitant, który prowadzi indywidualne zajęcia. Tak, są one dodatkowo płatne, ale tak samo jak w przypadku lekarza – możliwe są na już, a nie za 2-3 miesiące.

Dodatkowo do takiego domu opieki dla seniora dostajemy się natychmiastowo, nie musimy wypełniać ogromnej ilości dokumentów, tak jak przy chęci dostania się do publicznych domów pomocy społecznej.

No i dużo domów seniora ma dużo dodatkowych możliwości, przykładowo jest to indywidualna dieta, spotkania integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Bardzo często warunki są atrakcyjniejsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki nie jest dużo wyższa niż tych publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Wyjątkowo ważne jest wybranie takiej placówki, która jest w dobrej lokalizacji. Warto zwrócić uwagę na domy Sanus – dom seniora, zlokalizowany w Radlinie, tj. w pobliżu takich miejscowości jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski czy Jastrzębie Zdrój. Bez wątpienia zaoferują Ci pierwszorzędną opiekę. 

Jeżeli tylko masz warunki to pojedź do ośrodka i rozejrzyj się co oferuje. Najważniejsze jest ocenienie umiejętności personelu w domu seniora – to oni będą codziennie spędzać z nim czas i pomagać mu. Druga istotna rzecz to dowiedzenie się jak wygląda standardowy dzień w domu opieki – czy jest zorganizowana aktywność fizyczna, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek inicjuje jakieś dodatkowe spotkania. Zapytaj się jak często można odwiedzać bliskiego i czego można oczekiwać w kwestii jedzenia.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym spokojniej będziecie się czuć kiedy odwieziecie tam swojego bliskiego. W końcu to nie będzie 2-tygodniowy pobyt w hotelu, tylko zdecydowanie dłuższy czas zamieszkania, więc warto żeby dla wszystkich było to wygodne.